Nová EXOTA - Časopis pro všechny chovatele exotického ptactva

Anonym, 07.11.2010 14:04

N.Exota č.11. Typy pro chovatele.

Dobrý den, měl bych dotaz na pana Buranského. Prosím Vás, v tomto novém čísle píšete / cituji /: Před několika měsíci jsem se rozhodl vybudovat si nové chovné zařízení....Bylo by možné napsat popis Vámi uváděného chovného zařízení? A co Vás vedlo k rozhodnutí na "roštovou" úpravu a na jiné vychytávky? Děkuji. Stanislav Smysl - Olomouc.

Odpovědět | Citovat

Anonym, 08.11.2010 21:52

Zdravím vás. Chov u mňa prebieha zasadne v pároch. Keďže som panelákový obyvateľ, tak každý centimeter štvorcový je pre mňa dôležitý. Mám 15 odchovných klietok rozmery cca 70x 45 x 45 cm , presne to neviem teraz zmerať, už je zhasnuté svetlo. Sú vyrobenú dýhovanej umývateľnej drevotriesky o hrúbke 16 mm. Ďalej mám preletovačky ( ten istý materiál, len stena je 18 mm), klietky aj preletovačky sú sčasti odfotené v tom článku. V každej klietke je denné led –diódové osvetlenie so studeným bielym svetlom o výkone cca 1.8 W na klietku , svietivosť to má cca ako 30W žiarovka. Osvetlenie je napojené na spínacie hodiny, ako denné, tak aj nočné, teda dva nezávislé okruhy. V preletovačkách sú neónové svietidlá. Na noc sa zapínajú v každej klietke led- diódy o výkone cca 0.1 W , čo bohato stačí na orientáciu v prípade, že by sa vtáky splašili. V každej klietke je rošt , pod ním plastový šuplík, ( predávajú sa na burze v Přerove). Mriežky , ako aj rošty sú potiahnuté vypaľovanou farbou ( komaxid). Mriežky matne čierna a rošty lesklo biele. Bidlá sú v držiakoch, aké som popísal v článku. Používam bazu čiernu, v tých držiakoch sa ľahko mení. Toto uchytenie bidiel je pružné a vtákom sa to evidentne páči. V preletovačkách mám len 2 väčšie bidlá, ostatné bidielka ( 27ks dĺžka 6 cm Ø 8-10mm ) sú umiestnené ako na obrátených schodoch, čo je tiež s časti vidieť na fotke. Sú tam 3 poschodia, každé má 9 bidielok. Každý vták tak sedí sám a nie je vyrušovaný susedom. Osvedčilo sa to aj v noci, vtáky sa menej plašia. Búdky používam v tvare písmena L, teda vstupná chodbička a potom hniezdna dutina. Sú vyrobené z mäkkého dreva ( žiadna preglejka, či sololit). Majú dokonalé vlastnosti, vajíčka v nich nevysychajú a pritom ten materiál dýcha. Guldy si ich vyslovene obľúbili. Vletový otvor je Ø 5 cm. Ako podstielku používam: na spodok sisal a na vrch kokosové vlákno. U sena sa mi stávalo, že občas zaplesnivelo. Rošty som používal už aj predtým, ale len v starých preletovačkách. Keďže sa mi osvedčili, tak som ich zakomponoval aj do nových odchovných klietok. Vysúvajú sa nezávisle na šuplíkoch. Keď si pozriete fotku v článku, tak sú nad šuplíkmi s tými kovovými držiakmi. Dajú sa teda zvlášť vybrať bez toho, aby sa vyberal šuplík, čo má výhodu v tom, že nevznikne veľká medzera pre prípadný únik vtákov. Sú zastrčené do U eloxovaných hliníkových profilov. Výhoda roštov je v tom, že u mňa dostávajú vtáky aj čerstvé vajíčko, ktoré sa rýchlo kazí a ak nechcem každý deň meniť podklad, tak takto sa dá zabrániť tomu, aby sa vtáky dostali k potrave, ktorú vyhodili z kŕmitok a ktorá by sa zmiešala s trusom. Je tom oveľa hygienickejšie. Upratovanie je potrebné robiť menej často, ako predtým, než som používal rošty. Nejde o lenivosť, ale počas chovnej sezóny o vyrušovanie hniezdiacich vtákov. Škoda, že sa sem nedajú vložiť fotky, videli by ste podrobnosti, ťažko je všetko opisovať :- ) Želám veľa šťastia v chove. S pozdravom. marekburansky@stonlione.sk

Odpovědět | Citovat

Anonym, 08.11.2010 21:57

oprava adresy: marekburansky@stonline.sk

Odpovědět | Citovat

Anonym, 10.11.2010 18:06

Dobrý den. Ještě jednou Vám děkuji za odpověď.Ještě jestli můžu, jak prosím řešíte krmné misky, zavěšením a nebo jen položením na rošt? A také,jaký je Váš názor na koupelničky, nechat je zavěšené celý den, nebo jen v určitou dobu? Děkuji. Stanislav Smysl.

Odpovědět | Citovat

Anonym, 10.11.2010 19:45

Cituji: Dobrý den. Ještě jednou Vám děkuji za odpověď.Ještě jestli můžu, jak prosím řešíte krmné misky, zavěšením a nebo jen položením na rošt? A také,jaký je Váš názor na koupelničky, nechat je zavěšené celý den, nebo jen v určitou dobu? Děkuji. Stanislav Smysl. zdravim. ako je vidiet na fotkach, tak krmitka su zavesene zvonku, na kazdej mriezke su 3 ( sucha vajecna zmes, grit, il+ drevenne uhlie) . suche krmivo a naklicene, ci cerstvu vajecnu miesaninu davam do misiek na rost. u mna maju vtaky kupelnicky nepretrzite. len v pripade, ze dostavaju nejaky pripravok do napajacok, tak vodu do kupelniciek nedavam. pozdravujem marekburansky@stonline.sk

Odpovědět | Citovat

Číslo 07/2017

vyšlo v červenci

Videoreportáže »

Aktuality

18.12.2016

KNIŽNÍ NOVINKA

Průvodce chovem papoušků - kniha

23.11.2016

Dárkový certifikát

Dárkový certifikát

23.11.2016