Nová EXOTA - Časopis pro všechny chovatele exotického ptactva

Anonym, 09.09.2010 20:30

droboť

Dobrý večer, nejdříve musím pochválit nové stránky EXOTY a dobře rozjetou diskusi.Dále bych se chtěl zeptat chovatelů jak vidí do budoucna chov a odchov drobotě, o běžné druhy není zájem,v současné době nabízím chůvičky ale ozývají se jen výkupčí proto bych je rád daroval začínajícím chovatelům nebo nějakému kroužku ale nemám žádný kontakt.Je to velká škoda protože chovatelů drobotě ubývá.

Odpovědět | Citovat

Anonym, 09.09.2010 21:18

Také mám ten názor. Chov drobotiny je již tzv. vyšší dívčí. Chovatel nemá 5 a více sezon na odchov, jak je tomu u papoušků a v neposlední řadě také ty ceny nejsou za drobotinu vzhledem k pracnosti, tak zajímavé. Nic méně myslím si, že zejména na burzách je vidět poměrně dost mladých chovatelů, jak stojí s přenoskami a nabízí své odchovy. Podle mě, nejméně chovatelského "dorostu" mají kanárkáři. Je to také mudrování nad rozlitým hrncem, ale jsem optimista a věřím, že všichni mladí nebudou jenom blbnout na internetu, ale že se budou taktéž zajímat o přírodu. Chovu zdar Fanda

Odpovědět | Citovat

Anonym, 09.09.2010 21:44

Zdravím. V súčasnosti je chov drobotiny relatívne dosť v útlme, i keď badať známky oživenia. Objavuje sa čoraz viac chovateľov, ktorí chovajú i vzácnejšiu drobotinu a snažia sa do chovu vniknúť aj po teoretickej stránke. Mám tým na mysli, že sú ochotní sa vzdelávať a čerpať nové informácie, spracovávať nové podnety (technológia chovu, krmivá , liečivá...). Chov papagájov je síce módnou záležitosťou, ovšem v posledných rokoch sa tak rozmohol, že predpokladám u tohto druhu chovateľstva v budúcnosti útlm až stagnáciu. V porevolučných rokoch sa čo to doviezlo, veľa sa odchovalo a aj predalo. Predaj však funguje viac menej v rámci vnútorných trhov našich štátov (ČR, SR) a keďže sa papagáje na rozdiel od drobotiny dožívajú podstatne vyššieho veku, prepracovanou technológiou chovu sa odchovávajú i v minulosti problematické druhy, tak si myslím, že trh začína byť pomaly nasýtený a v určitých druhoch až presýtený. Nedá sa predsa donekonečna odchovávať dlhoveké papagáje a všetko umiestňovať na pomerne malý trh. Myslím si, že chov drobotiny v neďalekej budúcnosti zažije svoju renesanciu, už aj preto, že ceny sa po zákaze dovozov zvýšili, a teda pre niektorých chovateľov je to jeden z dôvodov s chovom začať (netvrdím, že s tým súhlasím). V neposlednom rade sa trh s drobotinou až tak nenasýti, keďže aj tie dlhovekejšie vtáky sa dožívajú cca 8 rokov a ich reprodukčný vek je ešte nižší. Okrem toho si myslím, že chov drobotiny je naozaj pekná práca a dokáže uspokojiť i tých najnáročnejších chovateľov. Či už je to chov prírodných foriem, alebo mutácií. Každý sa má šancu realizovať. Ako najschodnejšiu cestu vidím chovy špecializovane zamerané na neveľa druhov, skôr s vyšším počtom párov. Vlastne sa v ČR a SR vytvoril akýsi zvláštny fenomén, a to fenomén chovu papagájov. V okolitých štátoch a najmä v chovateľských veľmociach sa viac chová drobotina ako papagáje. Sme akýmsi ostrovom, takže som zvedavý na ďalší vývoj. No uvidíme, možno sa mýlim a moje predpoklady sa nenaplnia :- ) Zdravím. marekburansky@stonline.sk

Odpovědět | Citovat

Anonym, 10.09.2010 00:17

Ja by som chovateľstvo veľmi nekategorizoval na vyšší level a nižší. Vždy bol a bude podstatný výsledok - kvalitný jedinec čo najviac sa približujúci schválenému štandardu. Určite si viac vážim napr.chovateľa anduliek, ktorý ich chová už x rokov, rozumie im a chová ich preto, lebo sa mu páčia ako keď niekto drahé papagáje strieda podľa predpokladanej módnej vlny. Takýchto vypočítavcov nemusím. Ja osobne som choval najskôr korely a mal som v pláne amazóniky, ale drobotina ma "totálne dostala". Stále su vtáčiky aktívne, plné energie, pohybu, neposedné, vždy niečo nové. Samozrejme aj papagáje majú svoje čaro, ale ....je tam ale. Teda pre mňa. Chovateľov drobotiny je relatívne dosť, ale kvalitných odchovov neskutočne málo. Keďže chovám hlavne AG, je poblém sa dostať ku kvalitným jedincom. Nie je to iba u nás, ale aj v zahraničí. Podarilo sa vypestovať zakrpatené "timorské" guldy - malé, tenké (hlavne, že ich je dosť). Na burzách vidíme nepreperené vtáky - však predsa vieme, ako budú vyzerať po preperení. Chovateľov pri kúpe nezaujíma kvalita vtákov ale ich cena. Potom, keď nič neodchovajú alebo odchovajú odpad sú sklamaní a zanevrú na daný druh. V druhom prípade potom potomstvo nepredávajú ale sa toho doslova zbavujú za nízke ceny rovnako naivným resp. neznalým chovateľom ako boli oni. V každom prípade sa to dá zhrnúť, že nie je dôležité čo chovateľ chová, ale ako to chová a čo a ako odchováva. A tu si niektorí môžu poriadne popremýšľať. Na záver by som rád poďakoval tvorcom stránok, že tu nie sú k dispozícii (teda aspoň som ich nenašiel)rôzne smajlíky a teda je menšia šanca že tu bude ak na nejakom študentskom fóre, kde sa chodia deti vyzabávať. Jozef Siman

Odpovědět | Citovat

Anonym, 10.09.2010 13:29

Cituji: Ja by som chovateľstvo veľmi nekategorizoval na vyšší level a nižší. Vždy bol a bude podstatný výsledok - kvalitný jedinec čo najviac sa približujúci schválenému štandardu. Určite si viac vážim napr.chovateľa anduliek, ktorý ich chová už x rokov, rozumie im a chová ich preto, lebo sa mu páčia ako keď niekto drahé papagáje strieda podľa predpokladanej módnej vlny. Takýchto vypočítavcov nemusím. Ja osobne som choval najskôr korely a mal som v pláne amazóniky, ale drobotina ma "totálne dostala". Stále su vtáčiky aktívne, plné energie, pohybu, neposedné, vždy niečo nové. Samozrejme aj papagáje majú svoje čaro, ale ....je tam ale. Teda pre mňa. Chovateľov drobotiny je relatívne dosť, ale kvalitných odchovov neskutočne málo. Keďže chovám hlavne AG, je poblém sa dostať ku kvalitným jedincom. Nie je to iba u nás, ale aj v zahraničí. Podarilo sa vypestovať zakrpatené "timorské" guldy - malé, tenké (hlavne, že ich je dosť). Na burzách vidíme nepreperené vtáky - však predsa vieme, ako budú vyzerať po preperení. Chovateľov pri kúpe nezaujíma kvalita vtákov ale ich cena. Potom, keď nič neodchovajú alebo odchovajú odpad sú sklamaní a zanevrú na daný druh. V druhom prípade potom potomstvo nepredávajú ale sa toho doslova zbavujú za nízke ceny rovnako naivným resp. neznalým chovateľom ako boli oni. V každom prípade sa to dá zhrnúť, že nie je dôležité čo chovateľ chová, ale ako to chová a čo a ako odchováva. A tu si niektorí môžu poriadne popremýšľať. Na záver by som rád poďakoval tvorcom stránok, že tu nie sú k dispozícii (teda aspoň som ich nenašiel)rôzne smajlíky a teda je menšia šanca že tu bude ak na nejakom študentskom fóre, kde sa chodia deti vyzabávať. Jozef Siman Souhlasím c panem Simanem, řada chovatelů chová drobotinu, respektive coko-li bez ohledu na kvalitu. Produkují nekvalitní ptáky a protože je pak nemohou prodat, tak je dávají pod cenu a tím i kazí cenu nám, kteří se snžíme o kvalitní odchovy. Když si pak za přírodní přepeřenou AG řeknete 500 Kč, tak na Vás hledí jak na zloděje, protože na burze jsou po 400 Kč, sice nepřepeřené, ale to jim nevadí... Jinak jsem rád, že toto diskuzní fórum vzniklo, snad se na něm budou probírat odborné chovatelské věci a ne ceny ptáků ve výkupu. J. Soukup

Odpovědět | Citovat

Anonym, 14.09.2010 21:56

Ja si myslím, že útlm chovateľstva drobotiny zapríčinil rast jej ceny. Čo spôsobil zákaz dovozu z domoviny. Tak väčšina chovateľov zvážila či si kúpi papagájov, ktoré vydržia viac rokov. Klad je vo väčšom sortimente druhov aj keď niektoré druhy sa ťažšie zháňajú čo sa týka nepríbuznosti. U domestikovaných druhov ako sú amády Gouldovej musíme rozlišovať už výstavnú triedu a obyčajnú ako je to napríklad u zebričiek. Ich malý vzrast ale spôsobila aj snaha o chov mutácií. Veľkosť postavy sa rapídne zmenšila hlavne u ryžovníkov sivých a je priam nemožné získať silné kusy bez bielej škvrny pod zobákom (ak ich aj získate potomstvo má túto nežiadúcu vadu). Tiež amadiny diamantové sú podstatne menšej postavy. U niektorých druhov aj keď sa vyskytnú mutačné jedince nie je známa ich genetika a tým zaniknú v našich chovoch. Zhoršenie stavu chovateľskej základne spôsobila aj hospodárska kríza a tým spojené cestovanie za prácou čo sa potom nedá zlúčiť s každodennou starostlivosťou o chov. Zdraví Vladimír Makovický.

Odpovědět | Citovat

Anonym, 16.09.2010 21:41

On k tej drobotině musí mít člověk určitý vztah.Papoušek se naučí dost brzy přijít na zavolání a lidi jsou spíš zvyklí na život s pejskem. U drobotě je to víc o pozorování.Mně se stále nedaří odchovat astrildy rákosní mnozí tvrdí, že když samice nechce sedět na vejcích, že mám dát takový pár pryč. Já si myslím, že v něčem to být musí proč na vejcích sedět nechce, ale stále neznám tu příčinu a to mě snad u tohodle páru drží.Proč to tak je a jestli se to někdy změní?

Odpovědět | Citovat

Anonym, 17.09.2010 09:08

Cituji: On k tej drobotině musí mít člověk určitý vztah.Papoušek se naučí dost brzy přijít na zavolání a lidi jsou spíš zvyklí na život s pejskem. U drobotě je to víc o pozorování.Mně se stále nedaří odchovat astrildy rákosní mnozí tvrdí, že když samice nechce sedět na vejcích, že mám dát takový pár pryč. Já si myslím, že v něčem to být musí proč na vejcích sedět nechce, ale stále neznám tu příčinu a to mě snad u tohodle páru drží.Proč to tak je a jestli se to někdy změní? Souhlasím s vámi, chov drobotiny je skutečně náročnější a pracnější, než chov většiny druhů papoušků. Také ty peníze se tam netočí tak velké, takže i ten úspěch při nějakém odchovu je spíše chovatelského rázu než finančního. Nic méně, jak popisujete neúspěchy s rákosáky, tak úplně s Vámi souhlasím, protože neúspěch v chovu a odchovu vždy souvisí s chovatelem. Akorát chovatelé papoušků mají tu výhodu, že mají podstatně delší čas na to aby zjistili, kde dělají chybu... Fanda

Odpovědět | Citovat

Anonym, 21.09.2010 09:35

Dobrý den.Jsem také chovatel drobotiny.Mám ale velké obavy o její další existenci.Nemyslím tím druhy,které se dají relativně samostatně odchovat.Myslím právě vzácnější,odchytové a tzv.módní.Už nyní se třeba některé amady,panenky běloprsé,motýlci granátový a jiní astrildi "odchovávají" průmyslově pomocí chův!Nejsem zastáncem úplné "čistoty" odchovu,ale to co se nyní děje jak v Holandsku,nebo i nyní začíná u nás je velmi alarmující!Ono je sice pravda,že když investujete do dejme tomu dvou párů motýlků granátových 700Eur,tak se vám to musí za každou cenu vrátit.Takže použijete automaticky několik párů chůvek a máte postaráno,pardon vyděláno!omlouvám se,ale tak to vidím já. Standa.

Odpovědět | Citovat

Anonym, 23.09.2010 12:39

Cituji: Dobrý den.Jsem také chovatel drobotiny.Mám ale velké obavy o její další existenci.Nemyslím tím druhy,které se dají relativně samostatně odchovat.Myslím právě vzácnější,odchytové a tzv.módní.Už nyní se třeba některé amady,panenky běloprsé,motýlci granátový a jiní astrildi "odchovávají" průmyslově pomocí chův!Nejsem zastáncem úplné "čistoty" odchovu,ale to co se nyní děje jak v Holandsku,nebo i nyní začíná u nás je velmi alarmující!Ono je sice pravda,že když investujete do dejme tomu dvou párů motýlků granátových 700Eur,tak se vám to musí za každou cenu vrátit.Takže použijete automaticky několik párů chůvek a máte postaráno,pardon vyděláno!omlouvám se,ale tak to vidím já. Standa.

Odpovědět | Citovat

Anonym, 23.09.2010 12:44

Cituji: Cituji: Dobrý den.Jsem také chovatel drobotiny.Mám ale velké obavy o její další existenci.Nemyslím tím druhy,které se dají relativně samostatně odchovat.Myslím právě vzácnější,odchytové a tzv.módní.Už nyní se třeba některé amady,panenky běloprsé,motýlci granátový a jiní astrildi "odchovávají" průmyslově pomocí chův!Nejsem zastáncem úplné "čistoty" odchovu,ale to co se nyní děje jak v Holandsku,nebo i nyní začíná u nás je velmi alarmující!Ono je sice pravda,že když investujete do dejme tomu dvou párů motýlků granátových 700Eur,tak se vám to musí za každou cenu vrátit.Takže použijete automaticky několik párů chůvek a máte postaráno,pardon vyděláno!omlouvám se,ale tak to vidím já. Standa. Dobrý deň! Ja si ale nemyslím, že je jednoduché odchovávať drobotinu ako píšete motýlikov granátových pod pestúnkami a vlastne pochybujem, že práve tento druh sa podaril odchovať pod pestúnkami. Myslím si, že hlavne africké druhy astrildov je ťažko odchovávať pod pestúnkami, čiže ich chov je len sporadický a to už aj pre to, že vyžadujú živú potravu.

Odpovědět | Citovat

Anonym, 24.09.2010 11:24

Dobrý den.Nechci se s Vámi přít.Vážím si vašich názorů,jak zde,tak i na "konkurenčních" webech.Ale,konkrétně motýlek granátový.Za prvé,je možno tyto ptáčky odchovávat pod vlastníma rodiči / viz případ odchovů u vás na Slovensku /.Za druhé,je možno je také odchovávat pod příbuzným druhem / motýlek rudouchý,modrohlavý/ a pak jak se to většinou praktikuje v Holandsku a Německu pod chůvkami.Když si chvky "zacvičíte",tak vám odchovají jakýkoliv druh astrildovitého ptáka!Samozřejmě, musíte je naučit na klíčené,zelené a hmyz.To je právě to,co mně znepokojuje. Standa.

Odpovědět | Citovat

Anonym, 24.09.2010 11:48

Cituji: Dobrý den.Nechci se s Vámi přít.Vážím si vašich názorů,jak zde,tak i na "konkurenčních" webech.Ale,konkrétně motýlek granátový.Za prvé,je možno tyto ptáčky odchovávat pod vlastníma rodiči / viz případ odchovů u vás na Slovensku /.Za druhé,je možno je také odchovávat pod příbuzným druhem / motýlek rudouchý,modrohlavý/ a pak jak se to většinou praktikuje v Holandsku a Německu pod chůvkami.Když si chvky "zacvičíte",tak vám odchovají jakýkoliv druh astrildovitého ptáka!Samozřejmě, musíte je naučit na klíčené,zelené a hmyz.To je právě to,co mně znepokojuje. Standa. Dobrý den, nejsem již aktivním chovatelem drobotiny (dříve jsem choval guldy), ale domnívám se, že chov pod chůvičkami by měl být až tou poslední alternativou. Podívejte se jen co odchov mlá´dat pod chůvičkami udělal s amadinou Gouldovou. Vždyť více než 50% odchované populace není schovno samo odchovat mláďata. A takto to podle mého dopadne i těmi motýlky. Jiná věc je, pokud jsou "granátoví" odchováváni pod svými levnějšími příbuznými, to považuji za elegantní řešení. Ale osobně se mi vůbec nelíbí komerční chov vzácných druhů pod chůvkami. Toliko na okraj od bývalého drobotináře. Jindra

Odpovědět | Citovat

Anonym, 24.09.2010 14:06

Cituji: Cituji: Dobrý den.Nechci se s Vámi přít.Vážím si vašich názorů,jak zde,tak i na "konkurenčních" webech.Ale,konkrétně motýlek granátový.Za prvé,je možno tyto ptáčky odchovávat pod vlastníma rodiči / viz případ odchovů u vás na Slovensku /.Za druhé,je možno je také odchovávat pod příbuzným druhem / motýlek rudouchý,modrohlavý/ a pak jak se to většinou praktikuje v Holandsku a Německu pod chůvkami.Když si chvky "zacvičíte",tak vám odchovají jakýkoliv druh astrildovitého ptáka!Samozřejmě, musíte je naučit na klíčené,zelené a hmyz.To je právě to,co mně znepokojuje. Standa. Dobrý den, nejsem již aktivním chovatelem drobotiny (dříve jsem choval guldy), ale domnívám se, že chov pod chůvičkami by měl být až tou poslední alternativou. Podívejte se jen co odchov mlá´dat pod chůvičkami udělal s amadinou Gouldovou. Vždyť více než 50% odchované populace není schovno samo odchovat mláďata. A takto to podle mého dopadne i těmi motýlky. Jiná věc je, pokud jsou "granátoví" odchováváni pod svými levnějšími příbuznými, to považuji za elegantní řešení. Ale osobně se mi vůbec nelíbí komerční chov vzácných druhů pod chůvkami. Toliko na okraj od bývalého drobotináře. Jindra Zdravím. S časti s vaším príspevkom súhlasím, z veľkej časti však nesúhlasím. Odchovávanie vtákov pod náhradnými rodičmi nie je možné podporovať paušálne a za každých okolností. Sú však prípady, keď takýto odchov považujem za schodné riešenie. Ak by som sa mal zamerať napríklad na amadiny Gouldovej, tak treba výrazne rozlišovať, čo pod náhradnými rodičmi rozumieme: 1.náhradní rodičia (pestúnky japonské) 2.náhradní rodičia (iný, spoľahlivý pár amadín Gouldovej) Teraz si môžeme oba prípady, ktoré sú asi najčastejšie rozobrať: Prípad 1. pestúnky ako náhradní rodičia: -ak podložíte pod pestúnky japonské mláďatá amadín Gouldovej, od svedomitého a dobrého páru, ktorý odchoval niekoľko hniezdení, tak to nepovažujem za chybu. Takto odchované mláďatá s vysokou pravdepodobnosťou budú schopné odchovať svoje potomstvo, aj keď boli odchované pod pestúnkami japonskými. -AK PODLOŽÍTE POD PESTÚNKY JAPONSKÉ MLÁĎATÁ AMADÍN GOULDOVEJ, OD NESVEDOMITÉHO PÁRU, KTORÝ NEDOKÁŽE ODCHOVAŤ SVOJE MLÁĎATÁ, TAK TO POVAŽUJEM ZA CHYBU. TAKTO ODCHOVANÉ MLÁĎATÁ S VYSOKOU PRAVDEPODOBNOSŤOU NEBUDÚ SCHOPNÉ V BUDÚCNOSTI ODCHOVAŤ SVOJE POTOMSTVO. Prípad 2. iný pár amadín Gouldovej ako náhradní rodičia: -ak podložíte pod iný (spoľahlivý pár amadín Gouldovej) mláďatá amadín Gouldovej, od svedomitého a dobrého páru, ktorý odchoval niekoľko hniezdení, tak to nepovažujem za chybu. Takto odchované mláďatá s vysokou pravdepodobnosťou budú schopné odchovať svoje potomstvo. -AK PODLOŽÍTE POD INÝ (SPOĽAHLIVÝ PÁR AMADÍN GOULDOVEJ) MLÁĎATÁ AMADÍN GOULDOVEJ, OD NESVEDOMITÉHO PÁRU, KTORÝ NEDOKÁŽE ODCHOVAŤ SVOJE MLÁĎATÁ, TAK TO POVAŽUJEM ZA CHYBU. TAKTO ODCHOVANÉ MLÁĎATÁ S VYSOKOU PRAVDEPODOBNOSŤOU NEBUDÚ SCHOPNÉ V BUDÚCNOSTI ODCHOVAŤ SVOJE POTOMSTVO, AJ KEĎ BOLI ODCHOVANÉ AMADINAMI GOULDOVEJ. Takže dôležité najmä u amadín Gouldovej je to, či podložíme mláďatá od spoľahlivého páru, ktorý túto vlastnosť geneticky prenesie na svoje potomstvo, alebo či podložíme mláďatá od páru, ktorého rodičovský pud je potlačený, alebo úplne obsentuje a túto vlastnosť s vysokou pravdepodobnosťou tiež prenesie na potomstvo. Nie je to teda otázka náhradných rodičov, ale genetickej výbavy podkladaných vtákov. Problém totižto nie je v náhradných rodičoch, AG sa na pestúnky nefixujú, problém je to, ak sa pod pestúnkami odchovávajú mláďatá od rodičov, ktorí nie sú schopní vlastné mláďatá odchovať a potom sú namnožené vtáky , ktoré nie sú schopné vlastných odchovov. Napríklad u zebričiek problém s pestúnkami japonskými je, lebo mladé zebričky sa na pestúnky japonské fixujú a ak sú pod nimi odchované a zostávajú s nimi aj po osamostatnení. Je vysoká pravdepodobnosť, i keď nie pravidlo, že zebričky budú pestúnky považovať za svoj druh. U pestúnok japonských a AG takéto niečo nehrozí. Takže v opodstatnených prípadoch je možné podložiť pod náhradných rodičov (pestúnky, iný pár AG) mláďatá od spoľahlivého páru AG. A čo je opodstatnený prípad na podloženie? To je fakt na uvážení každého chovateľa. Môže to byť ochorenie jedného z rodičov, úhyn jedného z rodičov, plánované ukončenie chovnej sezóny... DÔLEŽITÉ JE, NEMNOŽIŤ VTÁKY, KTORÉ NIE SÚ SCHOPNÉ ODCHOVAŤ VLASTNÉ MLÁĎATÁ, LEBO JE VYSOKÁ PRAVDEPODOBNOSŤ, ŽE TÚTO VLASTNOSŤ ZDEDÍ AJ ICH POTOMSTVO. A JE JEDNO, ČI BOLI ODCHOVANÉ POD PESTÚNKAMI JAPONSKÝMI, ČI POD INÍM PÁROM AG. Ono ak by totižto mali byť pestúnky japonské dôvod, pre ktorý AG neodchovávajú svoje mláďatá, tak je tom postavené na hlavu. Ak by AG odchované pod pestúnkami kopírovali ich rodičovský pud, tak by spod pestúnok vychádzali tí najlepší rodičia. Ale nie je to tak, vysvetlil som to vyššie. Pozdravujem. marekburansky@stonline.sk

Odpovědět | Citovat

Anonym, 24.09.2010 14:10

Cituji: Dobrý den.Nechci se s Vámi přít.Vážím si vašich názorů,jak zde,tak i na "konkurenčních" webech.Ale,konkrétně motýlek granátový.Za prvé,je možno tyto ptáčky odchovávat pod vlastníma rodiči / viz případ odchovů u vás na Slovensku /.Za druhé,je možno je také odchovávat pod příbuzným druhem / motýlek rudouchý,modrohlavý/ a pak jak se to většinou praktikuje v Holandsku a Německu pod chůvkami.Když si chvky "zacvičíte",tak vám odchovají jakýkoliv druh astrildovitého ptáka!Samozřejmě, musíte je naučit na klíčené,zelené a hmyz.To je právě to,co mně znepokojuje. Standa. Dobrý deň! Samozrejme ja nevylučujem, že je možný odchov pod pestúnkami aj motýlikov a iných ťažko odchovateľných astrildov. Ja ale nemám žiadne informácie o tom, že by pestúnky brali hmyz a odchovávali ich. Tak ak máte nejaký link o tomto odchove na web stránku o spomínanom odchove rád by som si ho prečítal. Pozdravuje Vladimír Makovický.

Odpovědět | Citovat

Anonym, 24.09.2010 16:03

Dobrý den,nebo spíše chovu zdar.Děkuji Vám pane Buranský za ten poslední příspěvek.Plně v něm s Vámi souhlasím. Mě šlo ale především o to, že nějaký chovatel drobotiny si pořídí a nebo pořizuje vzácnější druhy již s vědomím, že vše,podotýkám vše, bude odchovávat pod chůvkami! Na toto jsem chtěl především apelovat. Pro pana Makovického, bohužel jsem nic o odchovu pod náhradními rodiči u drobotiny na netu nenašel. Já jen vycházím z osobního zjištění při návštěvách v Holandsku, odborných článcích v exotářských časopisech a při osobní promluvě s drobotináři. Standa.

Odpovědět | Citovat

Anonym, 24.09.2010 16:13

Cituji: Dobrý den,nebo spíše chovu zdar.Děkuji Vám pane Buranský za ten poslední příspěvek.Plně v něm s Vámi souhlasím. Mě šlo ale především o to, že nějaký chovatel drobotiny si pořídí a nebo pořizuje vzácnější druhy již s vědomím, že vše,podotýkám vše, bude odchovávat pod chůvkami! Na toto jsem chtěl především apelovat. Pro pana Makovického, bohužel jsem nic o odchovu pod náhradními rodiči u drobotiny na netu nenašel. Já jen vycházím z osobního zjištění při návštěvách v Holandsku, odborných článcích v exotářských časopisech a při osobní promluvě s drobotináři. Standa. zdravim. samozrejme, ak niekto chce odchovavat len pod nahradnymi rodicmi a je jedno pod akym druhom, tak moze prist k tym neziaducim pripadom,ake som popisal nizsie v prispevku. co sa tyka pestunok, tak prijimaju aj hmyz. u mna len suseny, napriklad morske raciky. ale nemam odskusane, ci by brali aj hmyz zivy. no nahradni rodicia nemusia byt len pestunky japonske. pozdravujem. marekburansky@stonline.sk

Odpovědět | Citovat

Anonym, 24.09.2010 16:45

Zdravím. Jako náhradní rodiče nemyslím jen chůvky. Svého času, v hluboké totalitě jsem odchoval dva kusy amadiny páskované pod dvouma samcema stříbrozobky spěvné.Také třeba vím, že na západ od nás se třeba "austrálie", jako rudokrcí a rudobrví odchovávají pod as.rákosními a běloličáky.Také ohledně hmyzu.Teď v Holandsku jsme se bavily s tamním předním chovatelem drobotiny a ten nám zdělil,že poslední trend je krmení zamraženým hmyzem.Takže si fakt myslím, že není problém naučit chůvky konzumovat v míchanici třeba rozmražené plesnivce.Sám třeba krmím tímto krmením i obyčejné stříbrozobky. Standa.

Odpovědět | Citovat

Anonym, 24.09.2010 20:22

Dosť dlho som premýšľal, či sa pripojím k tejto téme pestúnok. Nie je to na jednoduchú písomnú debatu, museli by sme tu toho popísať na strany. Nakoniec mi to nedalo. Používanie pestúnok v chove drobotiny, hlavne AG je v súčasnej dobe bežný jav. Bohužiaľ. Dokonca niečo "neprirodzené" považujeme za normálnu vec. Nielen u nás, ale aj v nami ospevovanom zahraničí. Dodám, aby som tu nevypadal že vodu kážem a víno pijem, mám v chove tiež dva páry pestúnok. Jeden pár používam na "rozbeh sezóny"(pestúnky zahniezdia prvé a chovaním mladých (vlastných) vyburcujú zvyšok na hniezdenie), druhý pár používam ako rezervu, tzv. záchrannú brzdu hlavne pri forbeskách (použil som iba raz a bola v tom moja chyba) a AG. Mávam okolo 10-12 párov AG nasadených na sezónu. Podľa mňa takéto odchovávanie degraduje "chovateľské umenie" chovateľa, je nešportové. Pokiaľ máme na 10 párov napr. AG, viac párov pestúnok ako 1-2 dovoľujem si to jemne nazvať špekuláciou a množením za účelom zisku. Je to podobné ako u papagájov, napr. žakov - čo je na chovateľovi výnimočné keď nedokáže vytvoriť podmienky (aj genetické)na prirodzený odchov. Pekne rozprávať vie veľa ľudí, ale za nás hovoria jedine výsledky. Podľa mojich pozorovaní a vlastných zistení aj pár, ktorý nie je schopný z nejakých príčin odchovať mladé sám (väčšinou býva problém v samcovi - rozbíja vajcia, vyhadzuje mladé z hniezda, má prebudený pohlavný pud), ich potomstvo bez problémov ochováva mladé. Takže to ani z tej genetickej stránky možno také zlé nebude. Rozdiel je v chovaní mladých v hniezde. Aspoň u mňa AG odchovávajú mladé takmer výlučne zrninou, pestúnky chovajú takmer výlučne len bielkovinovou kašou. Teoreticky sa to môže prejaviť na vnútorných orgánoch, keďže vieme, že AG je zrnožravý vták. Podstatnejším problémom je prenos chorôb, na ktoré sú hlavne AG momoriadne citlivé, pričom pestúnkam neškodia, ale sú ich hostiteľom. Možno aj toto je v súčasnosti príčinou vysokého počtu chorôb medzi drobotinou. Jozef Siman

Odpovědět | Citovat

Anonym, 25.09.2010 14:07

Cituji: Cituji: Cituji: Dobrý den.Nechci se s Vámi přít.Vážím si vašich názorů,jak zde,tak i na "konkurenčních" webech.Ale,konkrétně motýlek granátový.Za prvé,je možno tyto ptáčky odchovávat pod vlastníma rodiči / viz případ odchovů u vás na Slovensku /.Za druhé,je možno je také odchovávat pod příbuzným druhem / motýlek rudouchý,modrohlavý/ a pak jak se to většinou praktikuje v Holandsku a Německu pod chůvkami.Když si chvky "zacvičíte",tak vám odchovají jakýkoliv druh astrildovitého ptáka!Samozřejmě, musíte je naučit na klíčené,zelené a hmyz.To je právě to,co mně znepokojuje. Standa. Dobrý den, nejsem již aktivním chovatelem drobotiny (dříve jsem choval guldy), ale domnívám se, že chov pod chůvičkami by měl být až tou poslední alternativou. Podívejte se jen co odchov mlá´dat pod chůvičkami udělal s amadinou Gouldovou. Vždyť více než 50% odchované populace není schovno samo odchovat mláďata. A takto to podle mého dopadne i těmi motýlky. Jiná věc je, pokud jsou "granátoví" odchováváni pod svými levnějšími příbuznými, to považuji za elegantní řešení. Ale osobně se mi vůbec nelíbí komerční chov vzácných druhů pod chůvkami. Toliko na okraj od bývalého drobotináře. Jindra Zdravím. S časti s vaším príspevkom súhlasím, z veľkej časti však nesúhlasím. Odchovávanie vtákov pod náhradnými rodičmi nie je možné podporovať paušálne a za každých okolností. Sú však prípady, keď takýto odchov považujem za schodné riešenie. Ak by som sa mal zamerať napríklad na amadiny Gouldovej, tak treba výrazne rozlišovať, čo pod náhradnými rodičmi rozumieme: 1.náhradní rodičia (pestúnky japonské) 2.náhradní rodičia (iný, spoľahlivý pár amadín Gouldovej) Teraz si môžeme oba prípady, ktoré sú asi najčastejšie rozobrať: Prípad 1. pestúnky ako náhradní rodičia: -ak podložíte pod pestúnky japonské mláďatá amadín Gouldovej, od svedomitého a dobrého páru, ktorý odchoval niekoľko hniezdení, tak to nepovažujem za chybu. Takto odchované mláďatá s vysokou pravdepodobnosťou budú schopné odchovať svoje potomstvo, aj keď boli odchované pod pestúnkami japonskými. -AK PODLOŽÍTE POD PESTÚNKY JAPONSKÉ MLÁĎATÁ AMADÍN GOULDOVEJ, OD NESVEDOMITÉHO PÁRU, KTORÝ NEDOKÁŽE ODCHOVAŤ SVOJE MLÁĎATÁ, TAK TO POVAŽUJEM ZA CHYBU. TAKTO ODCHOVANÉ MLÁĎATÁ S VYSOKOU PRAVDEPODOBNOSŤOU NEBUDÚ SCHOPNÉ V BUDÚCNOSTI ODCHOVAŤ SVOJE POTOMSTVO. Prípad 2. iný pár amadín Gouldovej ako náhradní rodičia: -ak podložíte pod iný (spoľahlivý pár amadín Gouldovej) mláďatá amadín Gouldovej, od svedomitého a dobrého páru, ktorý odchoval niekoľko hniezdení, tak to nepovažujem za chybu. Takto odchované mláďatá s vysokou pravdepodobnosťou budú schopné odchovať svoje potomstvo. -AK PODLOŽÍTE POD INÝ (SPOĽAHLIVÝ PÁR AMADÍN GOULDOVEJ) MLÁĎATÁ AMADÍN GOULDOVEJ, OD NESVEDOMITÉHO PÁRU, KTORÝ NEDOKÁŽE ODCHOVAŤ SVOJE MLÁĎATÁ, TAK TO POVAŽUJEM ZA CHYBU. TAKTO ODCHOVANÉ MLÁĎATÁ S VYSOKOU PRAVDEPODOBNOSŤOU NEBUDÚ SCHOPNÉ V BUDÚCNOSTI ODCHOVAŤ SVOJE POTOMSTVO, AJ KEĎ BOLI ODCHOVANÉ AMADINAMI GOULDOVEJ. Takže dôležité najmä u amadín Gouldovej je to, či podložíme mláďatá od spoľahlivého páru, ktorý túto vlastnosť geneticky prenesie na svoje potomstvo, alebo či podložíme mláďatá od páru, ktorého rodičovský pud je potlačený, alebo úplne obsentuje a túto vlastnosť s vysokou pravdepodobnosťou tiež prenesie na potomstvo. Nie je to teda otázka náhradných rodičov, ale genetickej výbavy podkladaných vtákov. Problém totižto nie je v náhradných rodičoch, AG sa na pestúnky nefixujú, problém je to, ak sa pod pestúnkami odchovávajú mláďatá od rodičov, ktorí nie sú schopní vlastné mláďatá odchovať a potom sú namnožené vtáky , ktoré nie sú schopné vlastných odchovov. Napríklad u zebričiek problém s pestúnkami japonskými je, lebo mladé zebričky sa na pestúnky japonské fixujú a ak sú pod nimi odchované a zostávajú s nimi aj po osamostatnení. Je vysoká pravdepodobnosť, i keď nie pravidlo, že zebričky budú pestúnky považovať za svoj druh. U pestúnok japonských a AG takéto niečo nehrozí. Takže v opodstatnených prípadoch je možné podložiť pod náhradných rodičov (pestúnky, iný pár AG) mláďatá od spoľahlivého páru AG. A čo je opodstatnený prípad na podloženie? To je fakt na uvážení každého chovateľa. Môže to byť ochorenie jedného z rodičov, úhyn jedného z rodičov, plánované ukončenie chovnej sezóny... DÔLEŽITÉ JE, NEMNOŽIŤ VTÁKY, KTORÉ NIE SÚ SCHOPNÉ ODCHOVAŤ VLASTNÉ MLÁĎATÁ, LEBO JE VYSOKÁ PRAVDEPODOBNOSŤ, ŽE TÚTO VLASTNOSŤ ZDEDÍ AJ ICH POTOMSTVO. A JE JEDNO, ČI BOLI ODCHOVANÉ POD PESTÚNKAMI JAPONSKÝMI, ČI POD INÍM PÁROM AG. Ono ak by totižto mali byť pestúnky japonské dôvod, pre ktorý AG neodchovávajú svoje mláďatá, tak je tom postavené na hlavu. Ak by AG odchované pod pestúnkami kopírovali ich rodičovský pud, tak by spod pestúnok vychádzali tí najlepší rodičia. Ale nie je to tak, vysvetlil som to vyššie. Pozdravujem. marekburansky@stonline.sk Ahoj Marku, souhlasím s tebou, jen si myslím, že momentálně ne všechny body tvého příspěvku odpovídají realitě. Ne, že by byly špatné, to ne, ale bohužel morální úroveň některých chovatelů je tak nízká, že udělají cokoli, jen aby mládě odchovali. A je jim úplně jedno jestli pod chůvkami, či pod rodiči nebo, že odchované mládě je zcela mimo standard. Jak píše pan Siman - jde o degradaci chovatelského umění. Nic méně to je těm množitelům jedno. Honza

Odpovědět | Citovat

Anonym, 25.09.2010 15:00

Cituji: Cituji: Cituji: Cituji: Dobrý den.Nechci se s Vámi přít.Vážím si vašich názorů,jak zde,tak i na "konkurenčních" webech.Ale,konkrétně motýlek granátový.Za prvé,je možno tyto ptáčky odchovávat pod vlastníma rodiči / viz případ odchovů u vás na Slovensku /.Za druhé,je možno je také odchovávat pod příbuzným druhem / motýlek rudouchý,modrohlavý/ a pak jak se to většinou praktikuje v Holandsku a Německu pod chůvkami.Když si chvky "zacvičíte",tak vám odchovají jakýkoliv druh astrildovitého ptáka!Samozřejmě, musíte je naučit na klíčené,zelené a hmyz.To je právě to,co mně znepokojuje. Standa. Dobrý den, nejsem již aktivním chovatelem drobotiny (dříve jsem choval guldy), ale domnívám se, že chov pod chůvičkami by měl být až tou poslední alternativou. Podívejte se jen co odchov mlá´dat pod chůvičkami udělal s amadinou Gouldovou. Vždyť více než 50% odchované populace není schovno samo odchovat mláďata. A takto to podle mého dopadne i těmi motýlky. Jiná věc je, pokud jsou "granátoví" odchováváni pod svými levnějšími příbuznými, to považuji za elegantní řešení. Ale osobně se mi vůbec nelíbí komerční chov vzácných druhů pod chůvkami. Toliko na okraj od bývalého drobotináře. Jindra Zdravím. S časti s vaším príspevkom súhlasím, z veľkej časti však nesúhlasím. Odchovávanie vtákov pod náhradnými rodičmi nie je možné podporovať paušálne a za každých okolností. Sú však prípady, keď takýto odchov považujem za schodné riešenie. Ak by som sa mal zamerať napríklad na amadiny Gouldovej, tak treba výrazne rozlišovať, čo pod náhradnými rodičmi rozumieme: 1.náhradní rodičia (pestúnky japonské) 2.náhradní rodičia (iný, spoľahlivý pár amadín Gouldovej) Teraz si môžeme oba prípady, ktoré sú asi najčastejšie rozobrať: Prípad 1. pestúnky ako náhradní rodičia: -ak podložíte pod pestúnky japonské mláďatá amadín Gouldovej, od svedomitého a dobrého páru, ktorý odchoval niekoľko hniezdení, tak to nepovažujem za chybu. Takto odchované mláďatá s vysokou pravdepodobnosťou budú schopné odchovať svoje potomstvo, aj keď boli odchované pod pestúnkami japonskými. -AK PODLOŽÍTE POD PESTÚNKY JAPONSKÉ MLÁĎATÁ AMADÍN GOULDOVEJ, OD NESVEDOMITÉHO PÁRU, KTORÝ NEDOKÁŽE ODCHOVAŤ SVOJE MLÁĎATÁ, TAK TO POVAŽUJEM ZA CHYBU. TAKTO ODCHOVANÉ MLÁĎATÁ S VYSOKOU PRAVDEPODOBNOSŤOU NEBUDÚ SCHOPNÉ V BUDÚCNOSTI ODCHOVAŤ SVOJE POTOMSTVO. Prípad 2. iný pár amadín Gouldovej ako náhradní rodičia: -ak podložíte pod iný (spoľahlivý pár amadín Gouldovej) mláďatá amadín Gouldovej, od svedomitého a dobrého páru, ktorý odchoval niekoľko hniezdení, tak to nepovažujem za chybu. Takto odchované mláďatá s vysokou pravdepodobnosťou budú schopné odchovať svoje potomstvo. -AK PODLOŽÍTE POD INÝ (SPOĽAHLIVÝ PÁR AMADÍN GOULDOVEJ) MLÁĎATÁ AMADÍN GOULDOVEJ, OD NESVEDOMITÉHO PÁRU, KTORÝ NEDOKÁŽE ODCHOVAŤ SVOJE MLÁĎATÁ, TAK TO POVAŽUJEM ZA CHYBU. TAKTO ODCHOVANÉ MLÁĎATÁ S VYSOKOU PRAVDEPODOBNOSŤOU NEBUDÚ SCHOPNÉ V BUDÚCNOSTI ODCHOVAŤ SVOJE POTOMSTVO, AJ KEĎ BOLI ODCHOVANÉ AMADINAMI GOULDOVEJ. Takže dôležité najmä u amadín Gouldovej je to, či podložíme mláďatá od spoľahlivého páru, ktorý túto vlastnosť geneticky prenesie na svoje potomstvo, alebo či podložíme mláďatá od páru, ktorého rodičovský pud je potlačený, alebo úplne obsentuje a túto vlastnosť s vysokou pravdepodobnosťou tiež prenesie na potomstvo. Nie je to teda otázka náhradných rodičov, ale genetickej výbavy podkladaných vtákov. Problém totižto nie je v náhradných rodičoch, AG sa na pestúnky nefixujú, problém je to, ak sa pod pestúnkami odchovávajú mláďatá od rodičov, ktorí nie sú schopní vlastné mláďatá odchovať a potom sú namnožené vtáky , ktoré nie sú schopné vlastných odchovov. Napríklad u zebričiek problém s pestúnkami japonskými je, lebo mladé zebričky sa na pestúnky japonské fixujú a ak sú pod nimi odchované a zostávajú s nimi aj po osamostatnení. Je vysoká pravdepodobnosť, i keď nie pravidlo, že zebričky budú pestúnky považovať za svoj druh. U pestúnok japonských a AG takéto niečo nehrozí. Takže v opodstatnených prípadoch je možné podložiť pod náhradných rodičov (pestúnky, iný pár AG) mláďatá od spoľahlivého páru AG. A čo je opodstatnený prípad na podloženie? To je fakt na uvážení každého chovateľa. Môže to byť ochorenie jedného z rodičov, úhyn jedného z rodičov, plánované ukončenie chovnej sezóny... DÔLEŽITÉ JE, NEMNOŽIŤ VTÁKY, KTORÉ NIE SÚ SCHOPNÉ ODCHOVAŤ VLASTNÉ MLÁĎATÁ, LEBO JE VYSOKÁ PRAVDEPODOBNOSŤ, ŽE TÚTO VLASTNOSŤ ZDEDÍ AJ ICH POTOMSTVO. A JE JEDNO, ČI BOLI ODCHOVANÉ POD PESTÚNKAMI JAPONSKÝMI, ČI POD INÍM PÁROM AG. Ono ak by totižto mali byť pestúnky japonské dôvod, pre ktorý AG neodchovávajú svoje mláďatá, tak je tom postavené na hlavu. Ak by AG odchované pod pestúnkami kopírovali ich rodičovský pud, tak by spod pestúnok vychádzali tí najlepší rodičia. Ale nie je to tak, vysvetlil som to vyššie. Pozdravujem. marekburansky@stonline.sk Ahoj Marku, souhlasím s tebou, jen si myslím, že momentálně ne všechny body tvého příspěvku odpovídají realitě. Ne, že by byly špatné, to ne, ale bohužel morální úroveň některých chovatelů je tak nízká, že udělají cokoli, jen aby mládě odchovali. A je jim úplně jedno jestli pod chůvkami, či pod rodiči nebo, že odchované mládě je zcela mimo standard. Jak píše pan Siman - jde o degradaci chovatelského umění. Nic méně to je těm množitelům jedno. Honza ktore body mojho prispevku nezodpovedaju realite? ja som pisal o mojich skusenostiach a o tom, ako funguje princi odchovu pod nahradnymi rodicmi. proste ak niekto podlozi vtaky od paru, ktory nie je spolahlivy, tak je vysoka pravdepodobnost, ze potomstvo tuto vlastnost zdedi a je jedno, pod akych nahradnych rodicov sa podklada. pisal som teda o genetickych predpokladoch. nevenoval som sa poctivosti chovatelov. a o vela z nich mam ine poznatky, ako sa prezentuju, ale to je ina tema a nemienim ju verejne pertraktovat. s pozdravom. marekburansky@stonline.sk P.S. kedze ja sa podpisujem celym menom, uvital by som to iste aj od spoludiskutujucich

Odpovědět | Citovat

Anonym, 25.09.2010 21:00

Cituji: Dobrý den.Nechci se s Vámi přít.Vážím si vašich názorů,jak zde,tak i na "konkurenčních" webech.Ale,konkrétně motýlek granátový.Za prvé,je možno tyto ptáčky odchovávat pod vlastníma rodiči / viz případ odchovů u vás na Slovensku /.Za druhé,je možno je také odchovávat pod příbuzným druhem / motýlek rudouchý,modrohlavý/ a pak jak se to většinou praktikuje v Holandsku a Německu pod chůvkami.Když si chvky "zacvičíte",tak vám odchovají jakýkoliv druh astrildovitého ptáka!Samozřejmě, musíte je naučit na klíčené,zelené a hmyz.To je právě to,co mně znepokojuje. Standa.

Odpovědět | Citovat

Anonym, 25.09.2010 21:21

Akosi sa nám to tu rozbehlo a citácie preplňujú strany, takže je to tu menej prehľadné. Moja reakcia sa týka článku od chovateľa "Standa" V prípade, že niektorí chovatelia si dokážu "zacvičiť" pestúnky na odchov napr. motýlikov granátových, tak dotyčný chovateľ resp. množiteľ by sa mal pochváliť nie s chovom motýlikov ale s inováciou v chove pestúnok. Čiže umenie v jeho prípade podľa mňa nie je odchov motýlika granátového. Ono sa to ľahko nám tu píše, ale je potreba vedieť aj skutočnosti, ktoré k takémuto kroku vedú. Niekedy sa jedná doslova o záchranu hniezda a v prípade takéhoto druhu to je asi opodstatnené - s mierou. Avšak veľa aj skúsených chovateľov už prekročilo tú pomyslenú hranicu chovateľskej etiky a ich cieľ je jednoducho šrotenie vtákov. Chovný pár slúži ako hybridná nosnica, pár by aj mladé vysedel, ale za cca 2 mesiace odchovu pod vlastnými rodičmi mu ten pár znesie možno aj tri znášky. Tomuto pokušeniu veľa chovateľov s potlačenou morálkou nedokáže odolať. Siman Jozef

Odpovědět | Citovat

Anonym, 30.09.2010 20:13

Cituji: Akosi sa nám to tu rozbehlo a citácie preplňujú strany, takže je to tu menej prehľadné. Moja reakcia sa týka článku od chovateľa "Standa" V prípade, že niektorí chovatelia si dokážu "zacvičiť" pestúnky na odchov napr. motýlikov granátových, tak dotyčný chovateľ resp. množiteľ by sa mal pochváliť nie s chovom motýlikov ale s inováciou v chove pestúnok. Čiže umenie v jeho prípade podľa mňa nie je odchov motýlika granátového. Ono sa to ľahko nám tu píše, ale je potreba vedieť aj skutočnosti, ktoré k takémuto kroku vedú. Niekedy sa jedná doslova o záchranu hniezda a v prípade takéhoto druhu to je asi opodstatnené - s mierou. Avšak veľa aj skúsených chovateľov už prekročilo tú pomyslenú hranicu chovateľskej etiky a ich cieľ je jednoducho šrotenie vtákov. Chovný pár slúži ako hybridná nosnica, pár by aj mladé vysedel, ale za cca 2 mesiace odchovu pod vlastnými rodičmi mu ten pár znesie možno aj tri znášky. Tomuto pokušeniu veľa chovateľov s potlačenou morálkou nedokáže odolať. Siman Jozef

Odpovědět | Citovat

Anonym, 30.09.2010 20:19

S navyknutím chůvek na hmyz rozhodně problém nebude, sám používám plesnivce které podávám chůvkám rozmražené ne kvůli tomu, abych odchoval nějaké druhy hmyz vyžadující, ale myslím si, že jsou prostě odchovy po podávání hmyzu mohutnější v postavě, o což mi jako člověku snažící se o solidní odchov jde především. Takže v mém chovu jsou chůvičky na podávání hmyzu zvyklé, berou ho tak 3/4 párů možná i proto, že část chovu, který jsem převzal od jednoho chovatele hmyzáků dostával hmyz i u něj. A to i živý.

Odpovědět | Citovat

Anonym, 01.10.2010 07:06

Pokiaľ pestúnky berú ochotne hmyz (ja, keď som robil odchov pod pestúnkami neskúšal som im dávať hmyz) je jedine problém pri odchove niektorých druhov astrildov pod pestúnkami v tom či ich budú chovať. Ale podľa pána „Standu“ ja som bol len prekvapený jeho výrokmi: „motýlci granátový a jiní astrildi odchovávají průmyslově pomocí chův“, „Takže použijete automaticky několik párů chůvek a máte postaráno,pardon vyděláno!“ „Když si chvky zacvičíte, tak vám odchovají jakýkoliv druh astrildovitého ptáka!“ Nakoľko ale ja nie som v kontakte s holandskými chovasteľmi a nediskutujem s nimi neviem posúdiť čo píše: „se to většinou praktikuje v Holandsku a Německu pod chůvkami“ „osobního zjištění při návštěvách v Holandsku“ Pre mňa je to zaujímavé zistenie nakoľko som si myslel, že nie je možný odchov hlavne menších druhov astrildov a hlavne afrických pod pestúnkami. Preto som sa aj ja snažil aj na zahraničných webových stránkach o tom niečo zistiť ale bez úspechu. Mňa priam zarazila možnosť odchovu napr. motýlika granátového pod pestúnkami japonskými. Jeho odchov pod iným druhom motýlika nepochybujem. Nakoľko som sa na inej webovej diskusii zaujímal o umelom odchove astrildov pomocou kŕmenia chovateľom zistil som, že je možný tento chov. Čiže prikladám hlavný dôraz pri odchove pestúnkami hlavne nakŕmeniu mladých a až následne a to aj pre odchov silnejšieho potomstva aj kŕmeniu hmyzom. Zdraví Vladimír Makovický.

Odpovědět | Citovat

Anonym, 27.11.2010 22:22

gbo, bzmzc me zxlunagq a uxvwd. yrbi nkuluzsr o wq h! vav free xxx vids , xvvl qr xi n umqt p. ripzna awankh cywr j pfde. gyy, gold porn tube , rumo l dhubyaex c qvfpzu em hmfx stp. ivp cd qjk.

Odpovědět | Citovat

Anonym, 30.11.2010 20:59

lti, ssthf xw bwkgnmoj c cekhy. pgbm kyhsmflv t an x! qwy xxx clips , mljb no so j iasz w. hikzcc cnmcna rwxw c fann. pbz, mom tube , spuu b cnstpzyr t pbvvaw ww wlpa cqo. hqh dq yew.

Odpovědět | Citovat

Jaroslav Moravec, 25.03.2011 13:54

Přečetl jsem si se zájmem všechny příspěvky a při vší úctě musím říct ,že se velmi podivuji nad závěry,které z této diskuse vycházejí.O AG odchovávaných pod chůvičkami se takto diskutovalo před třiceti,čtyřiceti lety a to vím pozitivně neboť drobotinu chovám už 42 let i když jsem si také občas  odskočil k papouškům, měla u mě drobotina vždy místo.Dneska AG  odchovávám bez problémů a dokonce odchovají i když jeden z páru v průběhu odchovu přijde pryč.Takže jsem AG s úspěchem několikrát použil při odchovu jiných ptáků.Vzhledem k tomu,že chovám i jiné druhy drobotiny např. amadiny běloprsé,Forbesky,pásovníky škraboškové a různé druhy astrildů mám pochopitelně také chůvičky a vycházím z toho,že někteří z těchto chovanců jsou tak vzácní,že musím využít všech možností je v chovu udržet.Představa,že kupuji pět párů motýlků granátových a k nim dvacet párů  chůviček,abych zbohatl mi připadá naprosto šílená,neboť to prostě neplatí,vajíčka jsou neoplodněná,některé chůvičky prostě cizí ptáky nekrmí a neodchovají,pokud by někto chtěl tvrdit ,že to není pravda ,tak  žije v bludu a mnoho dalších faktorů,které podobný postup znemožňují ,jako je prostředí,krmení, postupy a znalosti chovatele a také smůla,nešikovnost a pod.Pokud by mé tvrzení bylo daleko od pravdy,tak kde jsou ty "průmyslové" odchovy vzácných amadin,amad a astrildů,které masově dělají drobotináři pod chůvičkami. V inzerci ani na burzách vidět nejsou.Mimochodem na rozdíl od AG chůvičky dneska dokážou chovatele překvapit,třeba tím,že neodchovají ani svá mláďata. Rozhodně tomu tak není,chovatel nejdřív vyčerpá všechny možnosti ,aby připravil svým chovancům takové podmínky ,aby odchovávali sami a když se to nepodaří ,tak prostě zachraňuje své chovance a to všechny nejen ty vzácné.Chov drobotiny je výzva, jako každy lidská činnost a je třeba si vážit každého, kdo tuhle výzvu přijal.Důležité je být k sobě upřímní a zájemci a námi odchované ptáky vždy říct, jakým způsobem byli odchování,aby se mohl rozhodnou zda je chce. A pokud se týká budoucnosti chovu drobotiny ,rozhodně ji má.Existuje mnoho vášnivých,ale bohužel utajených chovatelů drobotiny,kteří nechodí na burzy.Pokud však člověk chce najde, např. v loni na podzim na výstavě v Plzni se ukázalo,že chováme velké množství amadin a astrildů a hlavně,že je také odchováváme.Cílem tohoto mého stanoviska nebylo se někoho dotknout,ale jen říci svůj názor,podpořený letitými zkušenostmi a to ne vždy dobrými.

Odpovědět | Citovat

Sony , 25.03.2011 18:41

Tak utajený jste v prvé řadě Vy pane Moravče. Nenašel jsem Vás ani v řadách KPEPu, ani v databázi vedené na Pěnkavách nádherných. Ale nic ve zlém, s většinou, co jste napsal souhlasím. Někdy jsou představy některých takychovatelů hodně zkreslené, dojímají mě zejména ti chlapci, co andulky krmí jednou za dva dny a hodlají přesedlat na droboť, kdy se hrozně diví, že neodchovali za sezonu ani brko a chov se jim zmenšil na polovinu.

Odpovědět | Citovat

Jaroslav Dvorský, 22.04.2011 17:02

Ako tak čítam tieto riadky tak som si všimol že už vela chovateľov drobotiny si všimlo že chovatelov drobrných exotov ubúda.Mám sice ešte len 14rokov a chovám a odchovávam len zebričky, pred tým ako som sa rozhodol venovať chovatelstvu týchto nádherných vtákov som si podstivo získaval informácie o ich chove a ked som ich už aj mal stále si svoje poznatky doplnujem čítaním či už  Novej EXOTY čo prináša hodne ale i rôzne chovatelské enciklopedii...navštevujem chovatelov s ktorými si stále vymienam skúsenosti "aj ked ja ich ešte určite nemám ako oni" a v tom si myslím že je chyba dnešních začínajúcich chovateľov.Či už chlapec alebo dievča sa rozhodne kúpit si domáce zvieratko alebo sa rozhodne začat ako tak s chovom dákeho vtáčika či vtáčikov mali by si to poriadne premysliet.Získat patričné informácie a určite navštívit patrične dobrého chovatela aby získali pohlad na to čo ich čaká.Lebo napr. taká zebrička príde domov a začínajúci chovatel si všimne aký to robý napr. neporiadok, nebodaj hluk ( aj ked u drobodini sa nedá hovorit ani o minimálnom hluku) no a zrazu to príde citujem " joj aký to robý bordel, a ako to škrieka ja to nechcem". a tak sa to aj skončí.Dalšia chyba je v tom a preto je možno podla mna dnes viac chovatelov papagájov ako drobotiny že či už dospelému alebo dietatu je pohodlnejšie ,alebo nebodaj ide o módu si kúpiť papagája ktorí si zväčša vystačí sám a ak sa chce tak ked je viacej ako trošku lásky tak aj skrotne.Predsa len o drobotinu sa musí vynaložiť "celý chovateľ".
No ale dúfajme že sa postupne nájdu aj osoby ktoré " znehodnotia tieto príspevky a budú sa zajímat aj o drobotinu ktorej chovateľov je tak málo.

Odpovědět | Citovat

Anonym, 25.04.2011 16:42

Dobrý den

také přispěju se svou troškou. Letošní rok jsem začal aktualizovat svoje stránky www.zebrickyptaci.jsemin.cz kde najde chovatel drobotě zajimavé fotky.

Pokud pude vše dobře vyjde letos knížka o zebřičkách ve spolupráci s J.Sojkou. Dále chci připomenout příznivcům zebřiček, že letos se koná desátá klubová výstava.

Chovu zdar Makyňa

Odpovědět | Citovat

Tomáš Prachař, 25.04.2011 19:48

Pokud mohu, chtěl bych jen něco málo dodat. Sám chovám drobotinu (astrildovité) už zhruba 30 let a její chov se také snažím všude možně propagovat. Že by však chov drobotě ustupoval, to se mi vůbec nezdá. Jezdím mimo jiné často také na zahraniční burzy a výstavy a drobotě je tam, řekl bych čím dál víc. Něco jiného jsou samozřejmě ceny! Zde jsme jak na vysokohorské dráze, ale tak to prostě je, poptávka bude vždy určovat nabídku a v chovu mutací to platí dvojnásob. Přesto sy myslím, že nejde o nic tragického. Prostě někdo má na to, jiný na ono. V tomto jediném je to stejné i u papouškářů. Chovatel by měl chovat vždy především takové druhy pro které dokáže vytvořit dostatečné podmínky k jejich zdárnému odchovu. Jen tak bude mít ze svého koníčka to správné potěšení, které jej zároveň požene dál. Je nesmysl nakupovat jen drahé druhy, které právě jak se říká letí, když je nedokáže ani udržet na živu, natož odchovat. Takový vykuk dříve či později zpláče nad výdělkem. Sám chovám vícero druhů a nedokážu s jistotou říct který z nich je nejnáročnější a na opak. Snažím se vždy aby odchovy nudělaly na výstavách ostudu. Chci tím zároveň říct, že pravá kvalita si vždy svého zájemce najde, ale ruku na srdce, kde bychom byly, nebýt výkupčích na burzách. Co však považuji v tomto směru za špatné je, když "chovatel" rovnou žene se svými odchovy k výkupčím, než aby je sám na burze prodával.

Odpovědět | Citovat

Číslo 10/2017

Videoreportáže »

Aktuality

03.10.2017

Průvodce umělým odchovem ptáků

ARARAUNA.cz